یکی از برنامه­ های آموزشیِ مرکز حافظ­شناسی، برگزاریِ منظم کلاس­های آزاد حافظ­خوانی در محل مرکز حافظ­شناسی و در جوار آرامگاه خواجه است. این کلاس­ها که به تبیین لغوی و تحلیل محتواییِ اشعار حافظ اختصاص دارد، در روزهای مختلف هفته، با هم­کاریِ استادان برگزیده­ی حافظ­پژوه و با رویکردهای متنوع تفسیری برگزار می­شود. این ایجاد تنوع، در پاسخ به نیازها و سلیقه­های عموم علاقه­مندان به شعر و هنر حافظ بوده است. افزون­براین، در کنار تدریس حافظ و متناسب با رویکرد مدرسان در تحلیل غزلیات، به دیگر متون ادب پارسی و غیر پارسی نیز پرداخته و نزدیکی­ها و تفاوت­های حافظ با اندیشه­وران قدیم و جدید بررسی می­شود.

از زمستان 1375 تا تابستان 1398، مرکز حافظ­شناسی بیش از 70 ترم و بالغ بر 570 کلاس مختلفِ حافظ­خوانی برگزار کرده است. در این مدت، تعداد قابل توجهی از استادان حافظ­شناس با مرکز همکاری داشته­اند که استاد دکتر منصور رستگار فسایی، زنده­یاد پرویز خائفی، استاد منصور پایمرد، دکتر منیژه عبداللهی، دکتر خسرو قاسمیان، استاد هاشم فریدونی، دکتر سعید حسام­پور، دکتر مصطفی صدیقی، خانم فاطمه قائدشرفی، آقای مجید اسکندری، دکتر رضا رستگاری و دکتر محمدهادی حسینی از آن­جمله­اند.

در طول بیست­وسه­سال کلاس­های پیوسته­ی حافظ­خوانی، بیش از 17 هزار نفر دوره­ها را از سرگذرانده­اند و از محضر استادان بهره­مند گشته­اند. به­علاوه، استقبال چشم­گیر مخاطبان و پیشنهادهای آن­ها منجر به تدوین برنامه­های تازه­ی آموزشی از سوی مرکز حافظ­شناسی شده که از آن­جمله می­توان به برگزاریِ کلاس­های مولوی­خوانی و حافظ­خوانی برای کودک و نوجوان در سال­های اخیر اشاره کرد.