در سال 1376، به پیشنهاد مرکز حافظ­‌شناسی، برای بزرگداشت شعر و اندیشه‌ی حافظ، بیستم مهرماه با عنوان «یادروز حافظ» نام‌­گذاری و در تقویم ملی ایران ثبت شد.

از آن سال تاکنون، در این روز (بیستم مهرماه) در شیراز مراسم یادروز حافظ در بخش‌­های مختلف آیین گشایش، نشست علمی، برنامه‌­های جنبی و… برگزار و یکی از بزرگ­ترین رویدادهای علمی‌فرهنگی کشور قلمداد می­‌شود. تاکنون در این نشست‌­ها بزرگ­ترین حافظ‌­پژوهان ایران و جهان‌، گرد هم آمده­‌اند و دیدگاه­‌ها و پژوهش‌های تازه‌ی خود را در موضوع شعر و اندیشه‌ی حافظ ارائه داده­‌اند.

هر سال‌‌، برنامه‌های یادروز حافظ در سه بخش آیین گشایش، نشست‌های علمی و برنامه‌های جنبی برگزار می‌شود.

آیین گشایش در شب نوزدهم مهرماه و در آرامگاه حافظ، با حضور مقام‌های بلندمرتبه‌ی رسمی، چهره‌های برجسته‌ی علمی و حافظ‌پژوهان و حافظ‌دوستان برگزار می‌شود.

نشست‌های علمی در روز بیستم مهرماه برگزار می‌شود و حافظ‌پژوهان نظرات و پژوهش‌های تازه‌ی خود با موضوع حافظ را ارائه می‌دهند. به منظور سامان‌دهی موضوع‌های پژوهشی و نگاه تخصصی به حافظ، هر سال یک موضوع اصلی برای نشست‌های علمی اعلام می‌شود و مقاله‌ها بر محور آن موضوع ارائه می‌شوند.

برنامه‌های جنبی نیز شامل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، اجرای تئاتر و موسیقی، چاپ و رونمایی از کتاب‌های تازه، گلباران آرامگاه حافظ و… است.