مرکز حافظ­‌شناسی از آغاز تأسیس تاکنون، برای گسترش و پیشبرد اهداف فرهنگی‌پژوهشی خود، تفاهم‌نامه‌­هایی را با نهادها، سازمان‌­ها، ارگان­‌ها و اشخاص مختلف منعقد کرده است که مفاد هر تفاهم‌­نامه به تحقق اهداف خرد و کلان مرکز حافظ شناسی منجر شده است. برخی از تفاهم‌نامه‌­های اخیر مرکز حافظ­‌شناسی عبارت­‌اند از:

 • تفاهم‌­نامه‌ی مرکز حافظ­‌شناسی با شبکه‌ی جهانی سحر

  بر اساس این تفاهم‌نامه مرکز حافظ‌شناسی محتوای بیش از بیست ساعت برنامه‌ی تلویزیونی با موضوع حافظ را برای شبکه‌ی جهانی سحر تدوین کرده‌است و استادان مرکز حافظ‌شناسی نیز با سمت کارشناس در برنامه‌های شبکه‌ی سحر شرکت کرده‌اند.

 • تفاهم­‌نامه‌ی مرکز حافظ‌شناسی با بنیاد علم ایران

  بر اساس این تفاهم‌نامه کرسی پژوهشی حافظ به مرکز حافظ‌شناسی اعطا شده است. این اولین بار در کشور است که این کرسی به یک نهاد غیردانشگاهی و غیردولتی اعطا می‌شود. استاد کرسی دکتر کاووس‌حسن‌لی است. به اعتبار این کرسی، مرکز حافظ‌شناسی علاوه بر انجام فعالیت‌های ویژه‌ی آموزشی و پژوهشی می‌‌تواند هر سال دو دکتری ادبیات را به عنوان دانشجوی پسادکتری جذب کند.

 • تفاهم­‌نامه‌ی مرکز حافظ­‌شناسی با اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس

  بر اساس این تفاهم‌نامه مرکز حافظ‌شناسی و اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، نشست‌های علمی منظمی را با موضوع حافظ، به صورت مشترک، برگزار می‌کنند.

 • تفاهم‌­نامه‌ی مرکز حافظ‌­شناسی با خانم دکتر زهرا طاهری

  این تفاهم‌نامه میان مرکز حافظ‌شناسی و خانم دکتر زهرا طاهری، استاد دانشگاه استرالیا، منعقد شده‌ است. بر اساس آن، خانم دکتر طاهری مبلغی را با نام پژوهانه در اختیار مرکز حافظ‌شناسی قرار داده است و این مبلغ، هر سال صرف انجام یک طرح پژوهشی یک‌ساله یا دو طرح شش‌ماهه می‌شود و صاحبان طرح برای انجام پژوهش خود از این پژوهانه برخوردار می‌شوند. متقاضیان پس از اعلام فراخوان هر ساله‌ی مرکز حافظ‌شناسی، طرح پیشنهادی  خود را به دبیرخانه ارسال می‌کنند و شورای علمی مرکز حافظ‌شناسی پس از بررسی، طرح برگزیده را برای دریافت پژوهانه اعلام می‌کند.

 • تفاهم‌­نامه‌ی مرکز حافظ‌­شناسی با جناب آقای مهندس بهرام بزرگ
  این تفاهم‌نامه میان مرکز حافظ‌شناسی و مهندس بهرام بزرگ، منعقد شده است. بر اساس آن، مهندس بهرام بزرگ، مبلغی را با نام پژوهانه در اختیار مرکز حافظ‌شناسی قرار داده است و این مبلغ، هر سال صرف انجام یک طرح پژوهشی یک‌ساله یا دو طرح شش‌ماهه می‌شود و صاحبان طرح برای انجام پژوهش خود از این پژوهانه برخوردار می‌شوند. متقاضیان پس از اعلام فراخوان هر ساله‌ی مرکز حافظ‌شناسی، طرح پیشنهادی خود را به دبیرخانه ارسال می‌کنند و شورای علمی مرکز حافظ‌شناسی پس از بررسی، طرح برگزیده را برای دریافت پژوهانه اعلام می‌کند.
 • انعقاد تفاهم‌نامه با اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در سال ۱۳۹۸ به منظور برگزاری نشست‌های ماهانه‌ی حافظ.
 • انعقاد تفاهم‌نامه با مدیریت فرهنگی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۹۹ ، به منظور برگزاری مراسم بین‌المللی یادروز حافظ، نشست‌های ماهانه‌ی حافظ و کلاس‌های حافظ‌خوانی.
 • تفاهم‌نامه‌ی مرکز حافظ‌شناسی  با خانم دکتر زهرا رنجبری

  بر اساس اهداف بلندمدّتِ مرکز حافظ‌شناسی مبنی‌بر توسعه‌ی پژوهش‌های علمی در پیوند با حافظ و جذب و حمایت از پژوهشگران مستعد و توانا، تفاهم‌نامه‌ای بین مرکز حافظ‌شناسی و دکتر زهرا رنجبری، در قالب «پژوهانه‌ی دکتر زهرا رنجبری» تنظیم شد.
  به موجب این تفاهم‌نامه خانم زهرا رنجبری، سالانه مبلغی به‌عنوان پژوهانه (گرنت)، در اختیار مرکز حافظ‌شناسی قرار می‌دهد و مرکز حافظ‌شناسی سالانه یک نفر را در قالب قرارداد یک‌ساله یا دو نفر را در قالب قرارداد شش‌ماهه، به شرط داشتن طرح پژوهشی مورد پذیرش، به‌کار می‌گیرد.
  متقاضیان پس از اعلام فراخوان هر ساله‌ی مرکز حافظ‌شناسی، طرح پیشنهادی خود را به دبیرخانه ارسال می‌کنند و شورای علمی مرکز حافظ‌شناسی پس از بررسی، طرح برگزیده را برای دریافت پژوهانه اعلام می‌کند.

 • تفاهم‌نامه‌ی مرکز حافظ‌شناسی با خانواده‌ی صحرائیان

  تفاهم‌نامه‌ای در قالب  پژوهانه‌ یا گرنت میان مرکز حافظ‌شناسی و خانواده‌ی محترم صحرائیان برای توسعه‌ی پژوهش‌های علمی در پیوند با حافظ و جذب و حمایت از پژوهشگران مستعد و توانا تنظیم شده است.
  این پژوهانه، اعطای دو اعتبار مستقل به‌نام شادروان آقای «رضی صحرائیان» و شادروان بانو «خانم‌آغا شکیبا» است که از سوی فرزندان فرهیخته‌ی ایشان به‌منظور حمایت مالی از طرح‌های تحقیقی و مطالعات حافظ‌پژوهی به‌مرکز حافظ‌شناسی اهدا شده و از تجمیع دو اعتبار نامبرده به «پژوهانه‌ی خانواده‌ی صحرائیان» یاد می‌شود. دانش‌آموختگان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری، حافظ‌پژوهان واجد شرایط و هنرمندان صاحب اثر شاخص می‌توانند برای برخورداری از این پژوهانه، طرح‌های پیشنهادی خود را به‌معاونت پژوهشی مرکز حافظ‌شناسی ارسال کنند. ‌