اعلام ویژه‌برنامه‌های مرکز حافظ‌شناسی به‌مناسبت بیست‌‌وپنجمین یادروز حافظ

دکتر کاووس حسن‌لی، مدیر مرکز حافظ‌شناسی طی پیامی از ویژه‌برنامه‌های مرکز حافظ‌شناسی در یادروز حافظ امسال خبر داد.

وی با بیان این مقدمه که «امسال هم بسیاری از برنامه‌های یادروز حافظ با تأثیرپذیری از شرایط ویژه‌ی کرونایی برگزار می‌شود»؛ اعلام کرد: ما هنوز گرفتار این همه‌گیری هستیم و برای رعایت سلامت عزیزانِ همراه، ناچار به برگزاری برنامه‌های یادروز به‌صورت مجازی شده‌ایم.

دبیر علمی بیست‌وپنجمین یادروز حافظ افزود: به‌مناسبت یادروز حافظ برنامه‌های گوناگون در سراسر کشور و در کشورهای مختلف دیگر برگزار می‌شود. در شیراز، شهر حافظ هم خوشبختانه نهادها، انجمن‌ها و ادارات مختلف برنامه‌های متنوعی را پیش‌بینی کرده‌اند که بنده وظیفه‌ی خودم می‌دانم از همه‌ی این عزیزان سپاسگزار باشم.

استاد کرسی پژوهشی حافظ گفت: حافظ یکی از ارزنده‌ترین سرمایه‌های ملی و جهانی ماست. قرن‌هاست که مردم ما در لحظه‌های بحرانی به شعر او پناه برده‌اند و وقت خود را شیرین و حال خود را خوش کرده‌اند. بسیاری از شعرهای حافظ سخنانی همه‌زمانی و همه‌مکانی‌اند و همین امروز هم در ذهن و زبان مردم جاری‌اند.

او اظهار داشت: مرکز حافظ‌شناسی که درواقع مجموعه‌ای از عاشقان فرهنگ و ادب و دوستداران حافظ بزرگ را از سراسر جهان با هم پیوند می‎‌دهد، سال‌هاست تلاش کرده تا چراغ حافظ و حافظ‌شناسی را در همه‌ی روزها و در سرتاسر سال روشن نگه بدارد.

حافظ و هنر موضوع علمی یادورز حافظ ۱۴۰۰

وی یادآور شد: مرکز حافظ‌شناسی هرسال موضوعی را برای برنامه‌های علمی یادروز حافظ اعلام می‌کند و از حافظ‌پژوهان و دوست‌داران حافظ می‌خواهد که در پیوند با آن موضوع به پژوهش بپردازند و حاصل بخشی از این پژوهش‌ها در مراسم علمی یادروز حافظ ارائه می‌شود. در سال‌های گذشته موضوعاتی مانند نسخه‌های دیوان حافظ، شرح‌های نوشته شده بر دیوان حافظ، ترجمه‌های شعر حافظ به زبان‌های مختلف، حافظ و قرآن، زیبایی‌شناسی شعر حافظ، تاثیرپذیری‌ها و تاثیرگذاری‌های حافظ، بررسی، نقد و آسیب‌شناسی کارنامه‌ی حافظ‌پژوهی و مانند این‌ها موضوع علمی یادروز بوده و در کانون توجه حافظ‌پژوهان قرار داشته است.

دکتر حسن‌لی ادامه داد: موضوع برنامه‌های علمی یادروز حافظ سال1400 که از شش‌ماه پیش رسما اعلام کردیم، «حافظ و هنر» است.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز در ادامه به تشریح مفهوم هنر پرداخت و گفت: می‌دانیم که مفهوم هنر در متون گذشته‌ی فارسی با آن‌چه امروزه هنر (در معنای Art) نامیده می‌شود، متفاوت است. هنر در کاربرد گذشته‌‌‌ی خود طیفی از معناهای گوناگون را در بر می‌گرفت و بازمی‌نمود. مفاهیمی مانندِ فضیلت، دانایی، استعداد، معنویت و مانند آن. در فراخوان اولیه اعلام شده بود که پژوهش‌های امسال برای سخنرانی می‌تواند در یکی از این زیرشاخه‌های سه‌گانه صورت بگیرد: یکی بررسی مفهوم‌شناسانه‌ی هنر در اندیشه‌ی حافظ، دیگری شیوه‌های بیان هنری حافظ و سوم بهره‌ی هنرهای گوناگون از شعر و اندیشه‌ی حافظ.

دکتر حسن‌لی اظهار کرد: خوشبختانه این موضوع با استقبال هنرمندان پژوهشگر مواجه شده و امسال سخنران‌ها عموما از اهالی هنرند.

سخنرانی‌های علمی‌هنری یادروز حافظ با محوریت موضوعی «حافظ و هنر»

مدیر کرسی پژوهشی حافظ در ادامه به بیان ویژه‌برنامه‌های حافظ پرداخت و گفت: برنامه‌های علمی یادروز امسال از روز بزرگداشت مولانا (هشتم مهر)، با سخنرانی دکتر محمدیوسف نیری، استاد دانشگاه شیراز، با عنوان: «مولانا و حافظ: میناگران سلوک الهی»، آغاز شد تا بر پیوند این دو شخصیت بلندپایه در ادبیات متعالی جهان تأکید شود.

وی ادامه داد: سخنرانی‌های علمی بیست‌وپنجمین یادروز حافظ با دو سخنرانی در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره‌ی داستانی حافظ (18 مهرماه، ساعت ۲۰)، ادامه می‌یابد که عبارتند از: سخنرانی دکتر سعید حسام‌پور با عنوان «جهان روایت و شعر حافظ» و دکتر اصغر دادبه با موضوع «حافظ شاعری اندیشمند؛ آراسته به چندین هنر».

مدیر مرکز حافظ‌شناسی خبر داد: دیگر سخنرانی‌های علمی‌هنری یادروز حافظ، در روزهای ۲۱تا ۲۳مهر، هرشب ساعت ۲۰تا۲۲ به‌صورت مجازی ارائه می‌شود و بیش‌تر، هنرمندانِ پژوهشگر در این برنامه‌ها درباره‌ی وجوه مختلف شعر حافظ سخنرانی می‌کنند.

به‌گفته‌ی مدیر مرکز حافظ‌شناسی، در برنامه‌های علمی‌-هنری امسال، غلامحسین امیرخانی، استاد برجسته‌ی خوشنویسی ایران با گفت‌وگویی صمیمی، با عنوان «حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت»؛ بهروز غریب‌پور (نویسنده، طراح و کارگردان) با موضوع «پنج دشواری در راه نوشتن اپرایی براساس زندگی دراماتیک حافظ»، علی‌اصغر تجویدی، استاد نگارگری با موضوع «رابطه‌ی شعر حافظ و نگارگری در دوره‌های مختلف»، دکتر امیر اثنی‌عشری، خواننده و مدرس آواز با موضوع «نگاهی آماری به تاریخچه‌ی استفاده از غزل سعدی و حافظ در موسیقی آوازی»؛ دکتر محمدرضا امینی، دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز: با موضوع «از نقاشی تا سینما: نگاهی به گستره‌ی ایماژ در شعر حافظ»؛ دکتر محمدرضا خالصی، پژوهشگر و مدرس دانشگاه با موضوع «بهره‌گیری هنری حافظ از واژگان قرآنی»؛ آقای مهدی عظیم‌پور، استاد خوشنویسی با موضوع «هم‌سویی فرم خط با معنی شعر در اشعار حافظ باتوجه به رسم‌الخط زمانه‌ی او»؛ آقای علی قصرالدشتی، استاد مجسمه‌ساز، با موضوع «دشواری‌های ساخت مجسمه‌ای از حافظ»؛ دکتر علی‌اصغر میرزایی‌مهر، عضو هیأت‌علمی دانشکده‌ی هنر و معماری دانشگاه علم و فرهنگ با موضوع «از فرود تا فراز تصویرگری اشعار حافظ» و آقای فرهاد نصیری شیرازی، استاد خوشنویسی با موضوع «بهره‌ی هنرمندان خوشنویس از شعر حافظ» سخنرانی خواهند داشت.

آغاز انتشار طرح حافظ و هنرمندان در ویژه‌برنامه‌های یادروز حافظ

دکتر حسن‌لی اعلام کرد: در کنار سخنرانی‌های علمی یادروز حافظ، در طرحِ «حافظ و هنرمندان»، هنرمندانی از رشته‌های مختلف، خاطرات خود یا احساس شخصیشان را از حافظ و شعر او در قالب ویدئوهای کوتاه برای ما بیان کرده‌اند که آن‌ها نیز آرام آرام منتشر خواهد شد.

وی ادامه داد: در یادروز امسال، از طرح «حافظ و هنرمندان» نیز در خدمت استادان نام‌داری همچون: فرهاد فخرالدینی و کیوان ساکت (در حوزه‌ی موسیقی)، آقایان علی شیرازی و یدالله کابلی (در حوزه‌ی خوشنویسی) و  محمدعلی سجادی و دکتر قطب‌الدین صادقی (در حوزه‌ی سینما و نمایش) هستیم. بعد از یادروز هم، فیلم‌های هنرمندان دیگر، به‌تدریج از صفحه‌ی رسمی مرکز حافظ‌شناسی منتشر خواهد شد.

آیین پایانی جشنواره داستانی حافظ و تقدیر از برگزیدگان

مدیر کرسی پژوهشی حافظ در ادامه‌ی بیان ویژه‌برنامه‌های یادروز حافظ امسال، به اختتامیه جشنواره داستانی حافظ اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مرکز حافظ‌شناسی در بیست‌وپنج سالگیِ فعالیت‌هاش، برگزاری جشنواره‌ی داستانی حافظ در سال1400 بود. کرسی پژوهشی حافظ در مرکز حافظ‌شناسی، برای هم‌سخنی نسل امروز با شعر حافظ، برنامه‌های متنوعی دارد که جشنواره‌ی داستان‌نویسی با موضوع حافظ یکی از همین برنامه‌هاست.

دبیرعلمی جشنواره داستانی حافظ توضیح داد: مقدمات این جشنواره از یک سال پیش آغاز شد و با انتشار متن فراخوان ادامه یافت. در بازه‌ی زمانی تعیین شده، یعنی تا 15مردادماه که مهلت ارسال آثار به پایان رسید، مجموعا 320نفر با ارسال داستان‌های خود به دبیرخانه، در این جشنواره شرکت کردند و آثارِ رسیده برای داوری به گروه داوران سپرده شد و داوران در طول دوماه با خواندن آثار و تشکیل جلسات نتیجه‌ی نهایی را اعلام کرده‌اند که در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره به اطلاع همگان خواهد رسید.

اعطای نشان درجه یک علمی حافظ‌شناسی

مدیر مرکز حافظ‌شناسی یادآور شد: یکی دیگر از فعالیت‌های مرکز حافظ‌شناسی رصدِ فعالیت‌های حافظ‌پژوهان در سراسر جهان، و ارزیابی این فعالیت‌هاست تا در حدِ مقدورات خود، فعالیت حافظ‌پژوهان برجسته را قدر بداند و ارج بنهد.

به‌گفته‌ی او، یکی از جوایزی که درواقع بالاترین سطح جوایز مرکز حافظ‌شناسی است، جایزه‌ی نشان درجه‌یک علمی‌ست که تا کنون به پنج نفر از حافظ‌پژوهان اهدا شده است: پروفسور فوشه‌کور از فرانسه، پروفسور جیووانی درمه از ایتالیا و استادان: بهاءالدین خرمشاهی، دکتر سلیم نیساری و دکتر سعید حمیدیان از ایران.

دکتر حسن‌لی خبر داد: امسال نیز با بررسی‌هایی که انجام گرفت و با استعلام از صاحب‌نظران متخصص، تصمیم گرفته شد، مرکز حافظ‌شناسی ششمین نشان درجه‌ی یک علمی حافظ‌شناسی را به یکی از استادانِ فعال و مترجمان غیرایرانی دیوان حافظ اهدا کند که در مراسم اهدای نشان، ایشان را معرفی خواهیم کرد. مراسم اهدای نشان روز بیستم مهرماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۰برگزار خواهد شد.

مدیر مرکز حافظ‌شناسی در پایان، ضمن سپاسگزاری از همه‌ی اعضای ستاد یادروز حافظ، همگان را برای دیدن و شنیدن برنامه‌های امسال از دو بستر مجازی ۱) ابر دراک: https://derak.cloud/hafez

  و ۲) صفحه رسمی مرکز حافظ‌شناسی در اینستاگرام https://www.instagram.com/hafezstudiescenter/?hl=en دعوت کرد.