دومین نشست مجازی مرکز حافظ‌شناسی با عنوان «بررسی و نقد کتاب نقش آذربایجان در تکوین و پیشبرد حوزه‌های حافظ‌پژوهی» برگزار می‌شود

*مرکز حافظ‌شناسی-کرسی پژوهشی حافظ برگزار می‌کند: «بررسی و نقد کتاب نقش آذربایجان در تکوین و پیشبرد حوزه‌های حافظ‌پژوهی» *

سخنران‌ها:
۱-دکتر بهادر باقری، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی تهران؛
۲-دکتر علیرضا مظفری، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ارومیه؛
۳-دکتر یحیی نورالدینی، مؤلف کتاب و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پیام نور.

این نشست، روز دوشنبه ۳۱شهریورماه ۱۳۹۹، ساعت۱۸، به‌صورت مجازی از طریق لینک‌های زیر برگزار خواهد شد:

لینک اصلی: ابر دراک
‏ http://derak.live/stream/hafezstudies

لینک فرعی: ادوبی کانکت
https://vc44.shirazu.ac.ir/hafezstudies/

سلسله برنامه‌های علمی (مجازی) مرکز حافظ‌شناسی-کرسی پژوهشی حافظ، با همکاری معاونت فرهنگی-اجتماعی دانشگاه شیراز، اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دیگر همراهان برگزار می‌شود.

❇️ ورود برای عموم علاقه‌مندان از طریق لینک‌های اعلام شده آزاد است.
 
روابط عمومی مرکز حافظ‌شناسی

نخستین نشست مجازی مرکز حافظ‌شناسی برگزار شد

نشست حافظانه‌ی مرکز حافظ‌شناسی-کرسی پژوهشی حافظ، با موضوع «حافظ و فلسفه‌ی لذت اکنون و اینجا»، در تاریخ ۲۹مردادماه ۱۳۹۹، به‌صورت مجازی برگزار شد.سخنران این نشست، دکتر مهدی محبتی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زنجان بود.ایشان در ابتدا به تعریف مقوله‌ی «لذت»، از منظر مکتب‌های فکری مختلف پرداخت. موضوع منشأ درونی و بیرونی لذت، از مهم‌ترین مباحث این بخش از سخنرانی وی بود.دکتر محبتی در ادامه بر تعریفی از لذت که حول محور مکاشفه‌ی خویش می‌گردد، انگشت نهاد و کوشید با بهره‌گیری از شعر حافظ، لذت ویژه‌ی او را در این چارچوب تفسیر کند.به اعتقاد ایشان، حافظ با بهره‌گیری از آبشخورهای فکری مختلف، به عروجی رسیده که مظاهر گوناگون لذت از رهگذر آن درک می‌شود؛ از همین‌رو تفسیر عناصری چون می، شاهد و… در شعر او بدون درنظرگرفتن منظومه‌ی فکری حافظ و رویکرد او به‌ مقوله‌ی لذت، سطحی‌نگرانه خواهد بود.
گفتنی‌ست این نشست که سیصدوسی‌ویکمین نشست حافظانه‌ی مرکز حافظ‌شناسی-کرسی پژوهشی حافظ بود؛ با همکاری معاونت فرهنگی-دانشجویی دانشگاه شیراز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، مرکز پژوهش‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز برگزار شد.

سیصدوسی‌ویکمین نشست مرکز حافظ‌شناسی با عنوان: “حافظ و فلسفه‌ی لذت اکنون و این‌جا” برگزار می‌شود

مرکز حافظ‌شناسی – کرسی پژوهشی حافظ برگزار می‌کند: «حافظ و فلسفه لذت اکنون و اینجا» سخنران: دکتر مهدی محبتی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زنجان.
این نشست، روز چهارشنبه ۲۹مرداد‌ماه‌‌ ۱۳۹۹، ساعت۱۹، به‌صورت مجازی از طریق لینک زیر برگزار خواهد شد.

http://vc7.shirazu.ac.ir/farhangi-meeting/

سلسله برنامه‌های علمی (مجازی) مرکز حافظ‌شناسی، با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز، اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و مرکز پژوهش‌‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز، برگزار می‌شود،
❇️ ورود برای علاقه‌مندان از طریق لینک اعلام شده آزاد است. 
روابط عمومی مرکز حافظ‌شناسی

گرامی‌داشت روز خبرنگار

ای پیک راستان خبر یار ما بگو
احوال گل به بلبل دستان سرا بگو

جان‌پرور است قصهٔ ارباب معرفت
رمزی برو بپرس حدیثی بیا بگو

هفدهم مردادماه، در تقویم رسمی کشور، «روز خبرنگار» نام‌گذاری شده است.
قداست این حرفه که همواره با قلم پیوندی جاودانه دارد، در سوگند حقیقت‌نگار هستی به قلم هویداست: «ن والقلم و مایسطرون».

این روز یادآور یکی از دغدغه‌های اساسی انسان، مبنی‌بر نیاز به آگاهی و خبر است. بی‌گمان تمام کسانی که در راه آگاه‌کردن راستین مردم، صادقانه می‌کوشند، سزاوار شایسته‌ترین قدردانی‌ها هستند.

مرکز حافظ‌شناسی و کرسی پژوهشی حافظ، ضمن گرامیداشت روز خبرنگار، سپاسگزار خانواده‌ی بزرگ رسانه است که هماره در پوشش اخبار مرکز حافظ‌شناسی، مشارکتی سزامند و مؤثر داشته‌اند و با شناخت حرمت ادبی حافظ، حدیث حضرت دوست را به دوستداران حافظ می‌رسانند و همگان را از طراوت لطایف حکمی و سخنان ملکوتی آن سلطان غزل‌سرا بهره‌مند می‌کنند.
تندرستی، بهروزی و دیرزیستی همگان را از خداوند منان خواستاریم.

روابط عمومی مرکز حافظ‌شناسی

موضوع علمی یادروز حافظ ۱۳۹۹ اعلام شد: «بررسی و نقد کارنامه‌ی حافظ‌پژوهی»

دکتر کاووس حسن‌لی، مدیر مرکز حافظ‌شناسی و کرسی پژوهشی حافظ، موضوع علمی بیست‌وچهارمین یادروز حافظ
را «بررسی و نقد کارنامه‌ی حافظ‌پژوهی» اعلام کرد.

وی با بیان این مقدمه که: بازبینی، بررسی و نقد همیشگی وضعیت پژوهش‌های ادبی و آسیب‌شناسی آن می‌تواند راه را برای رسیدن به وضعیت مطلوب هموارتر کند، توضیح داد:
سال‌هاست که در حوزه‌های مختلف حافظ‌پژوهی از جمله تصحیح، ترجمه، شرح، نقد و تحقیقات ادبی آثار گوناگون پدید می‌آید و منتشر می‌شود. در کنار آثار مختلف علمی، محصولات گوناگون هنری نیز بر اساس شعر حافظ تولید و عرضه می‌شود. معمولا آثار ارزشمند و شایسته‌ی توجه، بعد از انتشار از سوی صاحب‌نظران داوری و نقد و بررسی می‌شوند. اما شایسته است آثار پدید آمده در یک باهم‌نگری و به گونه‌ای کلی در دوره‌های مختلف نیز بررسی و آسیب‌شناسی شوند.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز ادامه داد: چنانچه وضعیت گذشته و حال به‌صورتی علمی، دقیق و انتقادی بررسی و آسیب‌شناسی شود، ممکن است بتوان با پرهیز از کارهای تکراری، فعالیت‌هایی را سامان داد که تناسب بیشتری با شرایط زمانی امروز و آینده داشته باشد.

دکتر حسن‌لی تصریح کرد: مرکز حافظ‌شناسی که هرسال موضوع علمی یادروز حافظ را تعیین و اعلام می‌کند، موضوع علمی برنامه‌های بیست و چهارمین یادروز حافظ را در سال ۱۳۹۹ «بررسی و نقد کارنامه‌ی حافظ‌پژوهی» تعیین کرده است.

ایشان، بازشناسی وضعیت موجود، آسیب‌شناسی پژوهش‌های صورت‌گرفته، نقد آثار پدید آمده و نیز ارائه‌ی پیشنهادهای عملی برای رسیدن به شرایط مطلوب را ازجمله اهداف این برنامه‌ها معرفی کرد.

دبیرعلمی بیست‌وچهارمین یادروز حافظ اعلام کرد:حافظ‌پژوهان گرامی که در موضوع علمی یادروز امسال، پژوهش تازه‌ای انجام داده باشند و سخن تازه‌ای را برای طرح در مراسم علمی داشته باشند، می‌توانند مطالب خود را تا حداکثر پایان مردادماه ۱۳۹۹، در قالب مقاله‌ به نشانی الکترونیکی مرکز حافظ‌شناسی hafezstudies@gmail.com ارسال فرمایند.

ایشان در پایان به فعالیت‌های مرکز حافظ‌شناسی در ماه‌های گذشته اشاره کرد و گفت: از اواخر سال گذشته، با هجوم ویروس کرونا، شرایط اجتماعی ایران و جهان دگرگون شد و ضرورت بازنگری در شیوه‌های ارتباط‌گیری با متون ادبی نیز بیش‌تر از پیش احساس شد. مرکز حافظ‌شناسی در دوره‌ی اوج فراگیری کرونا برای کمک به کاهش فشار روانی جامعه، تلاش کرد تا قطعاتی هنری تولید و عرضه کند. این قطعات هنری که آمیزه‌ای از هنر موسیقی، خوشنویسی و شعر حافظ بود، در حد ظرفیت خود تاثیرات مناسبی را در جامعه داشت. واکنش‌های مثبت و گسترده‌ی مخاطبان، یک بار دیگر یادآوری کرد که باید متناسب با شرایط مخاطب امروز، روش‌های پیوند با سطح جامعه را بازتعریف کرد. به همین دلیل در یادروز امسال حافظ، چنانچه شرایط جامعه عادی باشد، در کنار برنامه‌های علمی‌، به بررسی آثار تولیدی در حوزه‌های گوناگون هنری نیز پرداخته خواهد شد.

پیام نوروزی مرکز حافظ‌شناسی

به نام خداوند باغ و بهار
 
ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار
ببر اندوه دل و مژده‌ی دلدار بیار

نکته‌ای روح‌فزا از دهن دوست بگو
نامه‌ای خوش خبر از عالم اسرار بیار

سپاس کردگار هستی را که با نگاه دلارای خویش دشت و دمن را جلوه‌ای دیگر بخشید و در ضمیر آفرینش شور و شوقی تازه دمید و به جای نخوت باد دی و شوکت خار، انسان را لایق سبزه و گل آفرید.

ساقیا لطف نمودی قدحت پر می باد
که به تدبیر تو تشویش خمار آخر شد

اینک با شوقی سرشار، فرخندگی گام‌های سبز بهار، تلاوت آیات سبز دلدار و فرارسیدن سال نو ۱۳۹۹ هجری خورشیدی را
که با زادروز ماهرویان بوستان یزدان درآمیخته است بر همه‌ی نوروزباوران گیتی که به فرهنگ و ادب فارسی مهر می‌ورزند خجسته‌باد می‌گوییم.
امید است این روزها که اجتماع ایرانیان با بدافزاری کرونا نام در ستیز است با معناگرایی، رعایت روزافزون زمینه‌های بهداشتی، پایبندی به اصل «در خانه می‌مانیم» و ژرف‌نگری در اندیشه‌های دلربای حافظ، باور کنیم
که «چنان نماند و چنین نیز هم نخواهد ماند» تا همگان میزبان شایسته‌ای برای ارمغان سبز خداوند باشیم.

مدیریت روابط عمومی مرکز حافظ‌شناسی

افتخار طراحی بنای مرکز حافظ‌شناسی به یکی از معماران شاخص و نام‌دار کشور رسید

واکنش مدیر مرکز حافظ‌شناسی به پیداشدن نسخه قدیمی دیوان حافظ در هلند